Kürtaj

Kürtaj
Doktora Danışın!

  Kürtaj Nedir?

  Günümüzde gebelik sırasında kullanılan bir yöntem olan kürtaj yöntemi ile gebeliğin erken sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu  yöntemin uygulanması ile birlikte istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması mümkündür. Günümüzde gebelik aşamasında bazı durumlarda annenin sağlığı gözetilerek hastalara bu tedavi yöntemi uygulanabilir.

  Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

  Gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda hastaların 18 yaş üstü olması kendi rızaları ile bu tür işlemlere onay vermelerine imkan tanır. Bunun dışında bu tür işlemlerin evli kişiler için uygulanması aşamasında özellikle eşlerin rızasının alınması gerekir.

  Kürtaj yapmak ne kadar sürer?

  Kürtaj işlemi, güvenilir bir ortamda ve uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır ve yaklaşık on ila on beş dakika sürer ve hasta birkaç saat boyunca gözlem altında tutulur.

  Kürtaj kaç TL 2024?

  2024 yılına kadar kürtaj fiyatları 5.000 ila 13.000 TL arasında değişecektir.

  Kürtaj olmak için ne gerekli?

  Evli bir çiftin onayı da gereklidir. 18 yaşından küçükler için anne-baba onayı gereklidir. Hastanın kendi onayı, acil durumlarda veya hayati tehlikeye giren kanama durumunda yeterli olmalıdır. 10 haftayı aşan gebeliklerde embriyonun ölü veya sakat olması durumunda hekim kurulundan onay alındıktan sonra küretaj yapılır.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Günümüzde bu tür yöntemlerin arasında vakumlu yöntem ön plandadır. Bu yöntemde gebelik için ceninin vakumla çekilerek hastanın tedavi edilmesi sağlanır. En sağlıklı ve en basit yöntemler arasında gelen bu yöntem ile hastanı güvenle işlem görmesi mümkün olur. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında gelir.

  Gebeliğin istenmeyen veya riskli olduğu durumlarda genellikle cerrahi bir işlem olarak sonlandırılmasıdır. Ancak, yasal ve tıbbi koşullara bağlı olarak farklı olabilir, bu nedenle bu işlem hakkında bilgi almak istiyorsanız bir sağlık uzmanına danışmanız gerekir. Kürtaj genellikle şu şekillerde yapılabilir:

  Cerrahi Kürtaj: Genellikle lokal anestezi altında yapılır, aşağıdaki aşamalardan oluşabilir:

  • Rahim ağzı genişletme: Bir dilatör veya başka bir araç kullanılarak rahim ağzı açılır.
  • Vakum Aspirasyonu: Rahim içeriği bir vakum cihazı kullanılarak vakumlanır ve alınır.
  • Rahim içeriğini küret adı verilen bir aletle kazıyarak gerçekleştirilir.

  Tıbbi Kürtaj: İlaçlar kullanılır. Gebelik belirli bir süreden kısa ise bu yöntem genellikle tercih edilir. İlaçlar gebeliği sonlandırmak için rahmi sıvılaştırarak ve kasılmaları artırarak çalışır.

  Her iki yöntem de tıbbi bir prosedürdür ve ciddi sağlık riskleri taşıyabilir, bu nedenle bir sağlık uzmanının yönlendirmesi ve denetimi altında yapılmalıdır. İşlem öncesi danışmanlık hizmetleri de sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır. Bu hizmetler, bireyin seçimlerini desteklemek ve süreci anlamak için danışmanlık ve psikolojik destek sunabilir.

  İlginizi Çekebilir  Vajina (dış dudak) Estetiği

  Vakumlu Çekim 

  Özellikle gebeliğin ilk evrelerinde başarılı sonuçlar veren bu yöntemin uygulanması ile birlikte ince bir kanal aracılığı ile hastanın tedavisi sağlanır. En basit ve uygulanması en basit hali olan bu yöntemin uygulanması ile birlikte hastanın tedavisinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur.

  Kürtajın yasal süresi kaç haftadır?

  Kürtaj ameliyatlarda yasal süre sınırı bulunur. Esas olarak gebelik en fazla 10 haftalık olana kadar yasal olarak bu tür ameliyatlar ile gebeliğin sonlandırılması mümkün olur. Yasaların dışında bu tür yöntemlerin 10. Haftadan sonra uygulanması mümkün değildir. Aynı zamanda cenin ile ilgili ahlaki nedenlerden dolayı da bu sürenin aşılmaması gerekir.

  10 haftadan sonra kürtaj neden yasak?

  İsteğe bağlı (elektif) tahliye, yasal sınırlar içinde istek üzerine aile planlaması için gebeliğin sonlandırılmasıdır. Ülkemizin yasal sınırı onuncu gebelik haftası. Bunun nedeni, bu haftadan sonra işleme bağlı tehlikelerin anne sağlığı için önemli ölçüde artmasıdır.

  Kürtaj Ne kadar Sürer?

  Basit bir işlem olan kürtaj işlemlerinin uygulanması ile birlikte hastaların tedavisi aşamasında genellikle kısa sürelerde tedavi imkanı mümkün olur. Aynı zamanda bu tür işlemlerin yerine getirilmesi ile birlikte  10 dakika içerisinde tedavi  imkanı ortaya çıktığından dolayı insanların vakumlu yöntemi tercih ettiği görülür.

  Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler

  Bu işlem öncesinde hastanın vajinal temizliğini yapması gerekir. Bunun dışında hastanın kullandığı ilaçları doktoru ile paylaşması ve aynı zamanda gereken tetkiklerin yapılması da önem taşır. Günümüzde hastaların bu tür uygulamaları yaparak daha başarılı sonuçlar elde etmesi mümkün olur. Aynı zamanda hastaların tedavisi aşamasında da doktor kontrolü şarttır.

  Kürtaj sonrası neler yapılmalı? nelere dikkat edilmeli?

  Genellikle vakumlu yöntem ile yapılan işlem sonrasında hastanın bir süre gözetim altında tutulması gerekir. İşlemin tamamlanmasının sonucunda aynı zamanda hastanın vajinal kanama olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle işlem sonrasında hastanın belirli bir süre gözetim altında tutulması gerekir.

  Kürtaj süresi ne kadar?

  Her ülkenin kendi yasalarına göre değişmekle beraber ülkemizde isteğe bağlı gebelik sonlandırma yani kürtaj işlemi yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. 10. Haftadan sonra isteğe bağlı olarak işlem yapılması ülkemizde kesinlikle yasaktır.

  Kürtaj yasak mı?

  Kürtaj ülkemizde yasak değildir. Fakat belirli kuralları vardır. İsteğe bağlı olarak yapıldığında yasal sınır 10 haftadır ve çiftler evli ise her iki eşin de bu konuda rızası olmalıdır.

  İlginizi Çekebilir  ThermiVa Nedir?

  Gebelikte ne zaman yapılır?

  Yapılabilmesi için gebelik ultrasonda görülebilecek boyuta gelmelidir. Görüldüğü andan itibaren 10 haftalık yasal sınır içerisinde isteğe bağlı olarak gebelik sonlandırılabilir.

  Kürtaj kaç saatte biter?

  İşlem süresi 5-10 dakika arasında değişmektedir.

  Kürtaj Fiyatları 2024

  Kürtaj ücretleri ortalama 6.000TL – 10.000TL arasındadır. İşlem ücreti uygulanacak anestezi şekli, çoğul gebelikler, kist benzeri oluşumlar ve gebelik haftası gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

  Özellikle yasal sınırlar içerisinde uygulanmakla birlikte günümüzde kürtaj fiyatları insanların ulaşabilecekleri makul seviyelerde yer alır. Bunun dışında bu tür uygulamaların ortaya çıkması ile birlikte aynı zamanda tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması ile birlikte fiyatlar daha aşağı seviyelere inebilir.

  Kürtaj Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Düşük Sonrası Gerekli midir?

  Eğer düşük tam düşük olarak isimlendirilir ise bu durumda hastanın bu tür işlemlere ihtiyacı olmaz. Bunun yanında yarım düşük olup, hastanın rahim kısmında sorunlar oluşur ise bu durumda hastanın işlem yapılması gerekir. Günümüzde tam düşük için bu tür yöntemler tercih edilmezken yine de rahim içerisinde parça kalıp kalmadığına bakılarak son karar verilebilir.

  Gebelik Sonlandırma Haricindeki Kürtaj Nedenleri

  Gebelik sonlandırma dışında da yine bu yöntem uygulanabilir. Özellikle rahim içerisinde kalan parçaların temizlenmesi aşamasında ihtiyaç duyulur. Bunun yanında ceninde oluşan çeşitli sorunlar ile ceninin alınması gereken durumlarda yine sonlandırma işlemlerinin tamamlanması gerekir. Günümüzde anne sağlığını korumak için de bu tür yöntemlerin kullanıldığı görülür.

  Kısırlık Olur mu?

  Bu yöntem ile yapılan tedavi sonrasında kısırlık sorunu ortaya çıkmaz. Bu nedenle hastaların bu yöntemi gereken durumlar için güvenilir bir şekilde uygulaması mümkün olur. Aynı zamanda hastaların tedavisi aşamasında ihtiyaç duyulan bu  tür yöntemlerin uygulanması ile birlikte sağlıklı bir rahim yapısı ortaya çıkar.

  Kürtajın yapılmaması gereken durumlar

  Eğer gebelik süresi 10 haftayı aşar ise bu durumda hastaların yapmaması gerekir. Yine çeşitli kan sulandırıcı kullanan hastaların bu tür tedavileri uygulamaması gerekir. Günümüzde bu tür uygulamaların ortaya çıkması ile birlikte yasal düzenlemelere göre hareket etmek gerekir.

  Kürtaj sırasındaki anestezi güvenli mi?

  Yapılan anestezi ile hastaların tedavisinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur. Anestezi uygulamaları genellikle başarılı uygulamalar olarak ön plana çıkar. Bunun dışında kürtaj uygulamalarında genellikle lokal dışında genel anestezi uygulanarak hastanın daha rahat etmesi mümkün olur.

  Kürtaj Kimlere yapılır?

  18 yaş üzeri ve bekar bayanlara kendi isteği ile yapılabilir. Resmi olarak evli olan bayanlarda ise eş izni de gerekmektedir.

  İlginizi Çekebilir  Vajinal Beyazlatma

  Devlette kürtaj paralı mı?

  Devlet hastanelerinde isteğe bağlı gebelik sonlandırma yapılmamaktadır.

  Son dönemde tercih edilen bir yöntem olan vakumlu teknik yönteminin uygulanması ile birlikte aynı zamanda hastaların basit işlemler ile tedavi imkanı olması nedeni ile başlarına bir şey gelme imkanı olmaz. Bunun yanında yasal süreler içerisinde yapılan bu tür işlemler ile insanların yasal olarak sorunlar ile karşılaşmaması mümkün olur.

  İşlem sırasında başıma bir şey gelir mi?

  Son dönemde tercih edilen bir yöntem olan vakumlu teknik yönteminin uygulanması ile birlikte aynı zamanda hastaların basit işlemler ile tedavi imkanı olması nedeni ile başlarına bir şey gelme imkanı olmaz. Bunun yanında yasal süreler içerisinde yapılan bu tür işlemler ile insanların yasal olarak sorunlar ile karşılaşmaması mümkün olur.

  İlacı var mı?

  Bu tür tedavi yöntemleri için tercih edilen en güvenilir yöntem vakumlu yöntemi olmakla birlikte bu yöntem dışında daha riskli ilaçlı yöntemler bulunabilir. Bu tür yöntemlerin dışında genellikle insanların daha kısa sürdüğü ve daha iyi sonuç verdiği için vakumlu yöntemleri tercih ettiği bilinir.

  Günümüzde ilaçlı yöntemlerin pek başarılı sonuçlar vermemesi nedeni ile bu tür yöntemlerin ön plana çıktığını ifade edebiliriz. Aynı zamanda hastaların işlem sonrasında olası rahatsızlıklarının ortadan kaldırılması amacı ile vakumlu yöntem kullanılır.

  Kürtaj Tekniği

  Çeşitli cerrahi yöntemler uygulanabilmekle birlikte bu tür yöntemlerin arasında vakumlu yöntem ön plana çıkar. Vakumlu teknik uygulamaları ile hastaların tedavi sürelerinin kısalması sağlanabilir ve aynı zamanda hastaların tedavilerinin daha sağlıklı bir şekilde tamamlanması mümkün olur. Genel olarak bu tür nedenlerden dolayı bu tür yöntemlerin uygulanması ile birlikte hastaların başarılı işlemler gerçekleştirmesi mümkündür.

  Riskleri Nelerdir?

  Eğer güvenilir bir sağlık merkezinde bu tür işlemleri yerine getirirseniz olası risklerin de en aza indirilmesi mümkün olur. Günümüzde uygulamalarının yenilikçi yöntemler ile uygulanması ile birlikte  aynı zamanda insanların bu konuda ihtiyaçlarının karşılanması mümkün olur. Son dönemde bu tür ihtiyaçların karşılanması aşamasında çeşitli yöntemler kullanılır.

  Hangi Tip Anestezi Uygulanır?

  Genel anestezi yönteminin uygulandığı bu tür tedavi yöntemleri ile gebeliğin sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu tür yöntemlerin sağlıklı bir şekilde uygulanması ile birlikte insanların gebelik için rahim içi temizliğinin yapılması mümkün olur.

  Günümüzde bu tür sürelerde anestezi uygulanarak işlem sağlanır. Güvenilir sağlık merkezlerinden uygulamalar ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün olabilir.

   

  Instagram : @dr.burcukardasarslan

  TV Programları
  Son Yazılar
  Blog Yazılarımıza Göz Atın!
  HPV Virüsü Tedavisi

  Human Papilloma Virüsü (HPV) Nedir? Tıp alanında human papilloma virüsü olarak da tanımlanan hpv bakterisi doğrudan sinirlerimize yerleşen bir tür viral bakteridir. Bu nedenle hpv tedavisi özellikle el ve ayaklarımız üzerinden uygulanır. Çünkü bu bakteri doğrudan el ve ayak derimizden içeri girebiliyor. Birçok virüs tiplerinde olduğu gibi human papilloma bakterisi de sinsi bir şekilde ilerler. […]

  Daha Fazla
  Vajina Daraltma

  Vajina Daraltma Nedir? Genişlemiş ve sıkılığını kaybetmiş vajinaların eski haline getirilmesi için yapılan işlemlere vajina daraltma denir. Bu işlemler vajinayı daraltmak ve eski haline getirmek için yapılır. Vajina daraltma hem jinekolojik hem de kozmetik olarak ele alınır. Güzel Görünmek Güzel görünmek sadece dış görünüş olarak olmaz. Kişisel anlamda bakımlı olmak kadar özel gölge anlamında da […]

  Daha Fazla
  Vajina (dış dudak) Estetiği

  Vajina (dış dudak) Estetiği Nedir? Tıbbi ismi vulvoplasti olan vajina dış dudak estetiği normalden fazla gelişen dış dudakların düzeltilmesi ve küçültülmesi için yapılan bir operasyondur. Vulvoplasti ameliyatı için bakireliğin bir önemi yoktur. Bakire olan kişilerde bu operasyona girebilirler. Ameliyat bölgesi kızlık zarının 2-3 cm altında kalır. Bu sebeple ameliyatta herhangi bir hasar görmesi olası değildir. […]

  Daha Fazla
  Vajinal Beyazlatma

  Vajinal Beyazlatma Nedir? Genital bölgede meydana gelen kararmaları  gidermek amacı ile kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Lazer ile yapılan bu işlemden birçok hasta memnun kalınmış ve çokça tercih edilen bir yöntemdir. Genital bölgede meydana gelen kararmalar kişilerde özgüven eksikliğine sebep olabilir. Bu sebeple bu tarz yöntemlere başvurarak hem daha güzel bir görüntü elde edilir hem de […]

  Daha Fazla
  ThermiVa Nedir?

  ThermiVa Nedir? Eskiden beri genital problemler kadınların korkulu rüyaları haline gelmiştir. Bu sorunlar sebebi ile kadınlar hem görüntü olarak rahatsız olurlar hem de buna bağlı özgüven problemleri yaşayabilirler. Bu sebeplere dayalı olarak da genital estetik yöntemlerine başvurulur. Bu alanda birçok tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Genital bölgede meydana gelen sarkma ve kırışıklıklar gündelik hayatı kötü yönde etkiler. […]

  Daha Fazla
  Labioplasti

  Labioplasti Ameliyatı Nedir? Labioplasti, kadın cinsel organlarının dış kısımlarından biri olan labia minora veya labia majora dudaklarının şeklini veya boyutunu değiştirmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Labioplasti genellikle estetik veya işlevsel amaçlarla labioplasti yapılır. Labioplasti Neden Tercih Edilir? Kadınların cinsel organlarının dış kısımlarını değiştirmeyi amaçlayan bir cerrahi işlem olan labioplasti, belirli durumlarda ve kişinin tercihlerine […]

  Daha Fazla
  Kürtaj

  Kürtaj Nedir? Günümüzde gebelik sırasında kullanılan bir yöntem olan kürtaj yöntemi ile gebeliğin erken sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu  yöntemin uygulanması ile birlikte istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması mümkündür. Günümüzde gebelik aşamasında bazı durumlarda annenin sağlığı gözetilerek hastalara bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır? Gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Bunun yanı sıra aynı […]

  Daha Fazla
  Genital Estetik

  Genital estetik nedir? Genital estetik, cinsel organların görünümünü ve işlevselliğini iyileştirmek için cerrahi veya cerrahi olmayan işlemleri içeren bir tıbbi alandır. Bu tür operasyonlar, cinsel işlev bozuklukları, estetik kaygılar, doğuştan gelen anormallikler veya travma sonrası iyileşme gibi çeşitli nedenlerle genital estetik yapılabilir. Genital estetik işlemlerden biri, labia minora veya majora’nın düzeltilmesidir. Kişinin labia minora’sının büyüklüğü […]

  Daha Fazla
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir? Tıbbi olarak himenoplasti olarak da adlandırılan kızlık zarı dikimi, kadının kızlık zarını yeniden oluşturur veya düzeltir. Kültürel veya dini nedenlerle, özellikle bazı toplumlarda bekaretin simgesi olarak görülen kızlık zarının yeniden yapılması istenir. Kızlık zarı dikimi genellikle lokal anestezi altında yapılır. Cerrah, kızlık zarı dikimi için vajinanın içerisindeki dokudan veya kızlık zarının […]

  Daha Fazla