Labioplasti

Labioplasti
Doktora Danışın!

  Labioplasti Ameliyatı Nedir?

  Anotomik olarak labia majorler küçük dudak olarak bilinen labia minor ların üstünü örttüğü için dışarıdan bakıldığı zaman görülmez. Labia minorlar iki adettir. Klitorisin üstünde katlanarak pli şeklinde birleşir. Labiumlar da çeşitli sebeplerden dolayı sarkma ve genişlemeler meydana gelir. Bunu düzeltmek için labioplasti ameliyatı yapılır.

  İç dudak estetiği nedir?

  Basit bir dille anlatacak olursak, labia majorun yani dış dudakların altında bulunan labia minorun yani iç dudağın cerrahi müdahale ile düzeltilmesine labioplasti denir. Labia minorlar yağ ve kıl hücresi içermez. Labia majorun hemen iç kısmında yer alır. Bu sebeple dışarıdan bakıldığı zaman görülmez. Kan damarları bakımından zengin ve yapı itibarı ile sürekli nemlidirler.

  Labium, ince deri kıvrımı şeklinde büyük dudakların arasında uzanan yapılardır. Orta çizgide birleşerek klitorisin üstünü örter. Mukoza denilen nemli bir deriden meydana gelmiştir. Dış dudakların altında kalır. Görevi organı nemli tutmak ve dış etkenlerden korumaktır. Labiumlar zamanla yıpranır ya da haddinden fazla büyürler. Böyle durumlarda labioplasti ameliyatı uygulanır.

  Labioplasti Neden Uygulanır?

  Labia minorların haddinden fazla büyümesi, asimetri , tekrarlayan enfeksiyonlar, ağrılı cinsel ilişki ve hareketlerde kısıtlamalara sebep olduğu durumlarda labioplasti ameliyatı zorunlu bir tedavi halini alır. Normalde dış dudaklar, iç dudakları tamamen kapatırlar. Ama doğum ve doğum anındaki travmalar, ergenlik ve menapoz sebebi ile ani değişen hormonlar ya da hızlı kilo alıp verme gibi etkenler sebebi ile iç dudaklarda sarkma ve dış dudakların tam kapatamaması gibi sorunlar meydana çıkar. Ya da bu etkenlerin hiçbiri olmasa bile yaşın ilerlemesi sebebi ile de sarkmalar meydana gelebilir.

  Sebebi her ne olursa olsun bu sarkmalar normal ölçülerin üstüne çıktığı zaman meydana gelen nahoş görüntü sebebi ile kişilerde özgüven kaybına yol açabilir. Her zaman tıbbi bir gerekliliği olmayabilir ama bu sorunu yaşayan kişilerin yaşantılarını olumsuz yönde etkiler.

  Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

  İç dudak sarkması ile karşılaşan ve buna bağlı olarak sorunlar yaşayan ergenlik dönemini tamamlamış veya  18 yaşını aşmış her kadın yaptırabilir. Menopoz dönemine giren ya da bakire olan kişiler de bu ameliyatı yaptırabilirler. Eğer labia minor sarkmaları yaşam kalitesini kötü yönde etkileyecek kadar ciddi bir hal aldı ise ya da tıbbi açıdan da gerekliliğine karar verilir.

  Cerrahi açıdan herhangi bir engel yoksa hekiminde onayını aldıktan sonra her kadın bu operasyona girebilir. Genelde bu tarz problemler doğum sonrası meydana gelse de hiç doğum yapmamış kişilerde veya bakirelerde de meydana gelebilir. Bu kişilerde özgüven eksikliği yaşamamak için bu ameliyatı talep edebilirler.

  Labioplasti pahalı mı?

  Kişinin anatomisine ve ihtiyacına göre yapılacak işlemler belirlendikten sonra netleşir. Ortalama 6000-8000₺ arasında değişebilmektedir. Ayrıca işlemler yine lokal veya sedasyon anestezisi ile yapılabilir bu da fiyatı bir miktar değiştirebilir.

  Labioplasti Nasıl ve Nerede Yapılır?

  Genital organa yapılan bu ameliyat, sterilitenin çok önemli olduğu bir operasyondur. Bu sebeple hastane ya da klinik gibi steril ortamlarda uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Öncelikle uygun bir aday olup olmadığınıza karar verilir. Eğer hekim değerlendirme sonucu uygun bir aday olduğunuza karar verirse öncelikle işlem detayları ve operasyon sonrasında yapılması gerekenler ve aşağı yukarı alacağınız görüntü hakkında sizi bilgilendirir.

  Bu işlem lokal veya sedasyon  anestezi altında uygulanabilir .Operasyon süresi değişiklik gösterebilir. Ama genel olarak 30 ila 60 dakika arasında sürer. Anestezi uygulanan işlem esnasında acı hissetme olanağı yoktur.

  İç dudak sarkması olarak bilinen rahatsızlıklar kadınlarda birçok sorunlara sebep olur. Bu sorunlar hem günlük hayatlarını hem de cinsel hayatlarını etkileyerek buna bağlı özgüven problemlerine sebep olabilir. Labia minorlar normalde dış dudakların içinde kalması gerekir. Ama bazı etkenler sebebi ile dışa sarkmalar olabilir.

  Labioplasti Nedenleri Nelerdir?

  Bu ameliyatın yapılmasının birçok nedeni olabilir. Ama en sık rastlanan labioplasti sebebi labia minorların dışarı sarkmasıdır. Ayrıca iki dudak arasında meydana gelen simetri problemleri sebebi ile yapılabilir.

  Labioplasti Yöntemleri Nelerdir?

  V plasti, Curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon), Wedge rezeksiyon, Lazer ile labioplasti, Z plasti, Delaminasyon tekniği ve Yıldız labioplasti ameliyat yöntemleri vardır.

  Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2022

  Ameliyat fiyatlarını etkileyen en önemli unsur labia minorların genişleme ve sarkma miktarıdır. Sarkma miktarı ne kadar fazla ise ameliyat fiyatı da o kadar artar. Bazı hastalarda sadece sarkma tedavisi yapmak yeterli olurken diğer hastalarda ise labioplasti yanında klitoris üzerinde bulunan fazla derilerin alınması gerekebilir. Ya da ladioplasti ile birlikte vainoplasti operasyonu da istenebilir. Yapılan operasyonlara göre fiyatlar değişebilir.

  En İyi Teknik Hangisidir?

  En iyi ve en çok tercih edilen labioplasti tekniği eserdag barbie vajina tekniğidir.

  Bakirelere de Yapılabilir Mi?

   Kızlık zarının ameliyat bölgesinden 3-4 cm içeride olması sebebiyle herhangi bir zarar gelmez.

  Ameliyatı Kim Tarafından Yapılmalıdır?

  Steril ortamlarda uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

  Labioplasti Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

  Ameliyat sonrası işlem alanında  ufak sızıntılar olabilir. Kanama çok sık görülmez. İlk günlerde ameliyat bölgesinde minik bir hassasiyet ve şişlik meydana gelebilir . Bu şişlik için hekiminizin tavsiyelerine uymanız önerilir. Atılan dikişler estetik dikişlerdir , en fazla iki hafta içinde düşer yada emilir. Operasyon sonrası olası ağrılara karşı yine hekim gözetiminde tedavi alınır. İşlem sonrası 1-2 gün içinde işinizin başına dönmenizde bir sakınca yoktur.

  Yaranın tamamen iyileşmesi takriben 30 günü bulur. Bu süreçte yaranın enfeksiyon kapmaması açısından hijyen çok önemlidir. İyileşme sürecinde hijyene ve doktorunuzun verdiği önerilere son derece dikkat etmek gerekir. Bu süreçte pansumanlar aksatılmadan yapılmalıdır.

  Bölgeyi zorlayacak hareket ve durumlardan kaçınmalıdır. Bu dönemde enfeksiyon riskine karşı hamam, jakuzi gibi umumi yerlerden kaçınılmalıdır. Ama ilk günden sonra duş alınabilir. Tam iyileşme olmadan cinsel ilişkiye girilmez. Aynı şekilde iyileşme tamamlanmadan ağda gibi hasar verecek şeylerden kaçınmak gerekir.

  İki çeşit labioplasti yöntemi vardır. Bunlardan biri doğal görünümlü diğeri ise barbie vajina yöntemidir. Bazı hastalar doğal görünümlü yöntemi tercih etse de çoğunluk barbie vajina yöntemini tercih eder.

  Barbie Vajina Yöntemi Nedir?

  İç dudakların mümkün olduğunca kısaltılması yöntemine eserdag barbie vajina denir. Bu yöntem ilk defa ABD’de Los Angeles sosyetesi tarafından bulunmuştur. Bu uygulamada iç dudaklardan çok fazla doku çıkarılır. Klitoris üstündeki deri olabildiğince küçültülür.

  Hatta isteğe göre labia majorlara yağ enjeksiyonu yapılarak daha seksi bir görünüm elde edilir. Günümüzde labioplasti yaptırmayı düşünen kişilerin büyük bir çoğunluğu eserdag barbie yöntemini seçerler.

  Klitoral Hudoplasti Nedir?

  Klitorisin üstünü kapatan deriye klitoral hud denilir. Klitoral hudoplasti ise klitorisin üzerinde bulunan cilt katlantılarının ve kırışıklarının giderilmesi için yapılan bir operasyondur. Halk arasında klitoris estetiği ismi ile bilinir.

  Labioplasti Yaptıranlar Ne Tür Olumsuzluklarla Karşılaşılabilir?

  Operasyon sonrası hastalarda nadir görülse bile kanamalar meydana gelebilir. Bu ciddi bir durumdur. Acil müdahale gerekebilir. Bunun dışında hareketlerde kısıtlanma, çeşitli ağrılar, şişme ve kaşıntı gibi etkileri olabilir.

  Ameliyattan Sonra Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

  Basit bir ameliyat olan labioplasti sonrasında fazla bir etki görülmez. Bu sebeple genellikle hastanede yatmaya gerek olmaz. Ama bazı özel durumlarda hastanede yatmak gerekebilir.

  Cinsel Hazzı Etkiler Mi?

  Bu operasyonun cinsel haz konusunda herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Hatta fazla dokuların çıkarılması ve güzel bir görüntü elde edilmesi sonucu kişilerin özgüven sahibi olmasını sağlar. Dolayısıyla labioplasti cinsel hazzı olumlu yönde etkiler.

  TV Programları
  Son Yazılar
  Blog Yazılarımıza Göz Atın!
  HPV Virüsü Tedavisi

  Human Papilloma Virüsü (HPV) Nedir? Tıp alanında human papilloma virüsü olarak da tanımlanan hpv bakterisi doğrudan sinirlerimize yerleşen bir tür viral bakteridir. Bu nedenle hpv tedavisi özellikle el ve ayaklarımız üzerinden uygulanır. Çünkü bu bakteri doğrudan el ve ayak derimizden içeri girebiliyor. Birçok virüs tiplerinde olduğu gibi human papilloma bakterisi de sinsi bir şekilde ilerler. […]

  Daha Fazla
  Vajina Daraltma

  Vajina Daraltma Nedir? Genişlemiş ve sıkılığını kaybetmiş vajinaların eski haline getirilmesi için yapılan işlemlere vajina daraltma denir. Bu işlemler vajinayı daraltmak ve eski haline getirmek için yapılır. Vajina daraltma hem jinekolojik hem de kozmetik olarak ele alınır. Güzel Görünmek Güzel görünmek sadece dış görünüş olarak olmaz. Kişisel anlamda bakımlı olmak kadar özel gölge anlamında da […]

  Daha Fazla
  Vajina (dış dudak) Estetiği

  Vajina (dış dudak) Estetiği Nedir? Tıbbi ismi vulvoplasti olan vajina dış dudak estetiği normalden fazla gelişen dış dudakların düzeltilmesi ve küçültülmesi için yapılan bir operasyondur. Vulvoplasti ameliyatı için bakireliğin bir önemi yoktur. Bakire olan kişilerde bu operasyona girebilirler. Ameliyat bölgesi kızlık zarının 2-3 cm altında kalır. Bu sebeple ameliyatta herhangi bir hasar görmesi olası değildir. […]

  Daha Fazla
  Vajinal Beyazlatma

  Vajinal Beyazlatma Nedir? Genital bölgede meydana gelen kararmaları  gidermek amacı ile kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Lazer ile yapılan bu işlemden birçok hasta memnun kalınmış ve çokça tercih edilen bir yöntemdir. Genital bölgede meydana gelen kararmalar kişilerde özgüven eksikliğine sebep olabilir. Bu sebeple bu tarz yöntemlere başvurarak hem daha güzel bir görüntü elde edilir hem de […]

  Daha Fazla
  ThermiVa Nedir?

  ThermiVa Nedir? Eskiden beri genital problemler kadınların korkulu rüyaları haline gelmiştir. Bu sorunlar sebebi ile kadınlar hem görüntü olarak rahatsız olurlar hem de buna bağlı özgüven problemleri yaşayabilirler. Bu sebeplere dayalı olarak da genital estetik yöntemlerine başvurulur. Bu alanda birçok tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Genital bölgede meydana gelen sarkma ve kırışıklıklar gündelik hayatı kötü yönde etkiler. […]

  Daha Fazla
  Labioplasti

  Labioplasti Ameliyatı Nedir? Anotomik olarak labia majorler küçük dudak olarak bilinen labia minor ların üstünü örttüğü için dışarıdan bakıldığı zaman görülmez. Labia minorlar iki adettir. Klitorisin üstünde katlanarak pli şeklinde birleşir. Labiumlar da çeşitli sebeplerden dolayı sarkma ve genişlemeler meydana gelir. Bunu düzeltmek için labioplasti ameliyatı yapılır. İç dudak estetiği nedir? Basit bir dille anlatacak […]

  Daha Fazla
  Kürtaj

  Kürtaj (Küretaj) Nedir? Günümüzde gebelik sırasında kullanılan bir yöntem olan kürtaj yöntemi ile gebeliğin erken sonlandırılması mümkün olur. Aynı zamanda bu  yöntemin uygulanması ile birlikte istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması mümkündür. Günümüzde gebelik aşamasında bazı durumlarda annenin sağlığı gözetilerek hastalara bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır? Gebeliğin 10. Haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Bunun yanı sıra […]

  Daha Fazla
  Genital Estetik

  Genital estetiği nedir? Doğum ya da uzun süreli cinsel birliktelik nedeni ile ortaya çıkan sorunlar nedeni ile genital estetik uygulanabilir. Bu tür yöntemlerin uygulanması ile birlikte genital bölgenin daha sıkı ve daha düzgün olması mümkün olur. Günümüzde bu tür tedavi yöntemleri ile genital bölgelerde meydana gelen bozulmaların ortadan kaldırılması sağlanır. Genital estetik ameliyatları nasıl yapılır? […]

  Daha Fazla
  Kızlık Zarı Dikimi

  Kızlık Zarı Nedir? Kadın üreme organında bulunan zarsı yapının yırtılması ile ortaya çıkan sorunlarının ortadan kaldırılması aşamasında kızlık zarı dikimi tercih edilir. Bu yöntemin uygulanması ile birlikte hastalarda sorunların ortadan kalkması mümkün olur. Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılmalıdır? Yırtılmış kızlık zar dikimi için belirli bir süre bulunmaz. Bunun yanı sıra aynı zamanda gerdek gecesinin […]

  Daha Fazla